تفاوت ویزیتور و بازاریاب

3 تفاوت ویزیتور و بازاریاب در شرکت های پخش مویرگی

تفاوت ویزیتور و بازاریاب

تفاوت ویزیتور و بازاریاب ، عمده ترین سوالی که اکثر کسانی که در زمینه پخش مویرگی و در شرکت های فروش و پخش کار می کنند از خود می پرسند این است که تفاوت ویزیتور و بازاریاب در چیست؟

تفاوت ویزیتور و بازاریاب در شرکتهای پخش مویرگی

در شرکت‌های پخش مویرگی فروش به‌گونه‌ای انجام می‌پذیرد که ویزیتورها با سرکشی روتین به فروشگاه‌ها، سفارش‌ها را دریافت و برای ارسال به شرکت پخش مویرگی ارسال می‌کنند. دریافت این سفارش‌ها از طرق مختلفی توسط ویزیتورها انجام می‌شود.

برای آنکه درک بهتری نسبت به تفاوت این دو شغل داشته باشیم بهتر است با هرکدام از این دو شغل بیشتر آشنا شویم. با مجموعه پایا همراه باشید.

بازاریاب کیست؟

همان‌طور که از نامش پیداست پیدا کننده بازار جدید است. مشخصاً این تعریف کوتاه نمی‌تواند تمام قابلیت‌های یک بازاریاب خوب را به شما نمایان کند. بازاریاب شخصی است متخصص در امور شناخت مشتری درزمینهٔ ای خاص که می‌تواند کالا و یا محصول و خدمات موردنظر شمارا به مشتریان جدید عرضه کند.

بیایید مثالی بزنیم. مثلاً شما یک شرکت تولیدی دارید و پس از تولید کالای خود نیازمند این هستید که محصول و کالای خود را به دست مشتری برسانید. اولین کاری که پس از تولید انجام می‌گیرد عرضه کالا به مشتریان است. حال بیایید در نظر بگیریم شما راه‌های مختلفی برای جذب مشتری در نظر گرفته‌اید، مثلاً فروش اینترنتی و تبلیغات محیطی و رسانه‌ای.

در بیشتر موارد بالا شما می‌توانید درصدی از بازار را بسته به میزان و کیفیت تبلیغات خود از آن خود کنید. اما در مواقعی نیاز دارید تا محصول و کالای خود را به‌صورت حضوری به مشتری معرفی کرده و در خیلی مواقع از بازخوردهایی که مشتریان نسبت به کالا و محصول شما دارند باخبر شوید تا نسبت به آینده کار خود دید بهتری داشته باشد. تفاوت ویزیتور و بازاریاب

این همان کاری است که یک بازاریاب خوب انجام می‌دهد، یعنی پیدا کردن مشتری جدید و معرفی کالا و محصول و خدمات فروشنده به بهترین شکل ممکن برای مشتری. درصورتی‌که یک شرکت از گروه بازاریابان خوبی برخوردار باشد به‌راحتی می‌تواند درصد بیشتری از بازار را نسبت به رقبای خود تصاحب کند و فروش بالاتری نسبت به هم‌رده‌های خود داشته باشد. این یکی از تفاوت های ویزیتور و بازاریاب است.

مشخصات یک بازاریاب خوب

یک بازاریاب خود ظاهری آراسته دارد. بسیار باحوصله و خوش‌صحبت است بطوریکه در اولین برخورد شمارا به خود جذب می‌کند و شما می‌توانید همه این موارد را در شخصیت این فرد ببینید.

برای همین است که بازاریابی یک تخصص است و حتی به‌صورت دانشگاهی نیز تدریس می‌شود و در خیلی از کشورهای جهان اول شغل بازاریابی ازجمله شغل‌های پردرآمد به شمار می‌رود.

ویزیتور کیست؟

کلمه ویزیت یعنی دیدار و بازدید، حال این بازدید می‌تواند بازدید یک پزشک از مریض و یا بازدید یک فروشنده از یک فروشگاه باشد که البته مورد دوم مدنظر ماست. ویزیتور شخصی است حقیقی که بر اساس یک برنامه از پیش تعیین‌شده جهت فروش یک کالای از پیش تعیین‌شده به یک مشتری از پیش تعیین‌شده مراجعه کرده و سفارش‌ها عمدتاً مشخصی را دریافت و به شرکت فروش ارسال می‌کند.

این یکی دیگر از تفاوت ویزیتور و بازاریاب است یعنی بازاریاب از تخصص خود برای جذب مشتری استفاده میکند و مشتری جدید جذب می کند اما ویزیتور فقط مشتریان جذب شده را ویزیت و بصورت دوره ای از آنها سفارش دریافت می کند.

ویزیتور حضوری

در بیشتر موارد حضور فیزیکی ویزیتور الزامی بوده و شرکت‌های پخش مویرگی تمایل بیشتری دارند تا یک شخص به‌صورت فیس تو فیس و رودررو با مشتری ارتباط برقرار کرده و سفارش را دریافت کند. حال‌آنکه در خیلی مواقع ممکن است این امر با مشکلات خاصی نیز مواجه شود. تفاوت ویزیتور و بازاریاب

از عمده‌ترین مشکلات ویزیتورهای حضوری طی کردن مسافت‌های زیاد و مصرف انرژی بیشتری نسبت به کارهای دیگر است. مسافت زیاد و خستگی راه را ازیک‌طرف و فروش ضعیف و نتوانستن ثبت سفارش به میزان لازم باعث می‌شود که خیلی از کسانی که به این شغل روی می‌آورند در ابتدای راه بازمانده و به دنبال کار دیگری بروند. برای همین است که شغل ویزیتوری ازجمله شغل‌های کم طرفدار و استخدام یک ویزیتور خوب از سخت‌ترین کارهاست. تفاوت ویزیتور و بازاریاب

ویزیتور تلفنی

در بیشتر مواقع خریدار با کالا و محصول شرکت آشناست و دیگر نیازی به حضور یک شخص و صحبت رودررو نیست برای همین بیشتر مدیران فروش ترجیح می‌دهند که در محل خود شرکت و با تماس با خریدار سفارش را دریافت کنند و از ارسال ویزیتور حضوری باآن‌همه مشکل پرهیز کنند.

از مهم‌ترین مزایای ویزیتور تلفنی کنترل کادرفروش در محل شرکت و استفاده از بانوان و تأثیر این بر خریداران است. حوصله‌ای که بانوان ددرفروش به خرج می‌دهند عمدتاً بیشتر از آقایان است و اکثر مدیران فروش ترجیح می‌دهند از خانم‌ها درفروش استفاده کنند تا آقایان چون تأثیر بیشتری درروند فروش دارد.

از دیگر مزایای ویزیتور تلفنی ارتباط با خریداران بیشتر در بازه زمانی مشخص است. یک ویزیتور حضوری در طول روز نهایتاً بتواند 50 فروشگاه را تحت پوشش قرار دهد اما این رقم برای یک ویزیتور تلفنی تا 100 فروشگاه در روز نیز می‌تواند افزایش یابد. البته کیفیت ویزیت هم مهم است و نباید این رقم فدای کیفیت سفارش گردد

تعداد مرجوعی‌های ویزیتور حضوری عمدتاً از ویزیتور تلفنی بیشتر است که از دلایل آن ثبت سفارش صوری در مواقع نرسیدن به هدف فروش و تغییر نظر اکثر خریداران هنگام سفارش است. خریدار در ویزیت تلفنی تعداد کالا و نوع کالا را راحت‌تر می‌تواند در بازه زمانی خاصی تغییر دهد اما تماس با ویزیتور حضوری و ثبت سفارش دوباره ممکن است کمی دشوار باشد.

موزع کیست؟

عمده ترین تفاوت ویزیتور و بازاریاب

  1. بازاریاب مشتری جذب می کند اما ویزیتور فقط مشتریان جذب شده را ویزیت می کند.
  2. درآمد بازاریاب به مراتب بیشتر از ویزیتور است.
  3. ویزیت کردن راحت تر از پیدا کردن بازار جدید و ویزیت راحتر از بازاریابیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button